середа, 26 лютого 2025 р.

«Крим – це Україна»

 

💙💛

26 лютого відзначають День кримського спротиву російській окупації.
Ця пам’ятна дата встановлена 2020 року Указом Президента України № 58 на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, відзначення річниці проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей.
Фахівці Гадяцької публічної бібліотеки імені лесі Українки підготували інформ – досьє «Крим – це Україна».
Згадаймо та вшануймо мужність тисяч кримців!

НЕСКОРЕНА В ЖИТТІ, СЛАВЕТНА У ВІКАХ






25 лютого працівники Гадяцької книгозбірні разом з колективом медіа «Рідний край. Газета гадяцького земства» вшанували 154 рік від дня народження славетної української письменниці, перекладачки, культурної діячки поетеси, тендітної, геніальної жінки Лесі Українки, ім’я якої з гордістю носить бібліотека, приєднавшись до міжнародної акції «Леся Українка єднає народи і держави» покладанням квітів до меморіальної дошки, яку було подаровано на 160-літній ювілей від дня народження Гадяцької публічної бібліотеки, 150-ої річниці від дня народження Лесі Українки доброчинцями, лауреатами премії імені Панаса Мирного Полтавської обласної ради, заслуженим працівником культури України, членкині Національної спілки журналістів України Валентини Шемчук і кавалера ордена «За заслуги», художника-гравера Вадима Голобородова.


 

«Крилате слово – от моя стріла!»



25 лютого - 154 роки від дня народження Лесі Українки!

«Я ВИЙДУ САМА ПРОТИ БУРІ І СТАНУ, – ПОМІРЯЄМ СИЛУ!»

 


До 154-ї річниці із дня народження Лесі Українки у Гадяцькій публічній бібліотеці ім. Лесі Українки підготовлено віртуальний нон-стоп «Нехай мої струни лунають, нехай мої співи літають по рідній коханій моїй стороні».

«Україна – країна нескорених»



24 лютого – початок повномасштабної війни росії проти України...

«МОВО РІДНА, СЛОВО РІДНЕ...»



Міжнародний день рідної мови – був заснований ЮНЕСКО і вперше відзначали 2000 року. Головна його мета – показати важливість та підтримати самобутність кожної окремої мови світу. Адже недаремно кажуть, що без мови нація помирає, тому що в ній міститься культура і історія цілої держави.
В ці важкі часи українцям як ніколи важливо підтримувати свою рідну мову словом, віршем, піснею.

четвер, 20 лютого 2025 р.

ЇХ ІМЕНА В ПАМ`ЯТІ НАЗАВЖДИ

 

                                

Не люди по Майдану – боги ходять,

Ці хлопці тілом й духом визначні

Слова в них щирі й красномовні –

Вони Вкраїни славнії сини!

 

 Щорічно 20 лютого в Україні відзначають важливу дату – День Героїв Небесної Сотні.

  З метою  вшанування подвигу, фахівці Гадяцької публічної бібліотеки імені Лесі Українки підготували альманах пам`яті «Розстріляні мрії» для підоблікових  Миргородського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» та ознайомили з виставкою – вшанування «Вони з гори тримають небо».

  Історія нинішніх подій в Україні щодня викарбовує нові імена героїв-захисників держави у книзі вічної пам’яті. На її сторінках назавжди залишаться спогади про тих, хто загинув під час Революції Гідності – Героїв Небесної Сотні. Небесна сотня – це наш біль і наша гордість, це сльози нашої нації та душевний щем вдячності за все, що вони зробили для нас, за те, що перевернули свідомість українців, змусивши їх боротися за своє.





 

вівторок, 18 лютого 2025 р.

УЛАС САМЧУК: СТОРІНКИ ТВОРЧОСТІ


   До 120-Ї річниці із дня народження видатного українського письменника, журналіста і публіциста  Уласа Самчука у Гадяцькій публічній бібліотеці ім. Лесі Українки облаштовано літературну полицю «Подвижник слова і духу».

   Творчість Уласа Самчука була широко відома в українській діаспорі, а на початку ХХІ століття нарешті почала повертатися на батьківщину. Недарма зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», вказуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну. Самчук є автором шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», «Юність Василя Шеремети», «Чого не гоїть огонь» та багатьох інших, низки повістей, оповідань і статей. Він одним з перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932—1933 рр. У 1980-х роках навіть йшлося про висунення Уласа Самчука на Нобелівську премію, але, на жаль, справу так і не було довершено...




 

 


«Державний Герб - символ соборності»

19 лютого відзначається День малого державного герба України. Саме цього дня у 1992 році Верховна рада затвердила Малий герб - тризуб.

Історія символу

  Тризуб є стародавнім символом, який зустрічався на українській території з найдавніших часів і шанувався як магічний знак та оберіг. У вигляді державної символіки він використовувався князями часів Київської Русі, оскільки він був знаком князівського роду Рюриковичів.

  На початку 20-х років минулого століття тризуб став Державним Гербом УНР. Також його використовували, як символ, різні політичні організації. Зокрема, тризуб із мечем на місці середнього зуба був на емблемі Організації українських націоналістів.

Автори малого Герба

У розробці герба безпосередньо брали участь уродженці Сумщини, художники Георгій Нарбут та Василь Кричевський.

  У 1917 році герб розробляв Василь Кричевський на доручення Центральної Ради. 22 березня 1918 року зображення тризубу князя Володимира Великого, обрамленого оливковим вінком, було схвалено Малою Радою.

  Після нього над гербом працював майстер графіки Георгій Нарбут. Він розробив проєкт Державного Герба і Печатки Української держави. 18 липня 1918 року гетьман Скоропадський затвердив спроєктовану Нарбутом малу Державну печатку — зображення козака з пищаллю на плечі на восьмикутному тлі, у верхній частині якого було розміщено "Володимирський тризуб".

Окрім цього Нарбут створив дизайн банкноти у 100 карбованців, випущених УНР 6 січня 1918 року.

Проєкт герба, який був затверджений Верховною Радою та використовується нині, був розроблений групою українських геральдистів — Андрієм Гречилом, Олексієм Коханом та Іваном Турецьким.

Великий герб

Нині в Україні використовується лише Малий герб. Питання створення проєкту великого герба підіймалося у 1991, 1996, 2001 та 2007 роках, проте його не затверджено й досі.

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

▶️14 лютого відзначають 20 років із дня заснування Ютуб.

 



Фахівці Гадяцької публічної бібліотеки імені лесі Українки підготували веб – занурення «Топ україномовних ютуб-каналів для навчання та дозвілля».
Ці канали пропонують різноманітні вміст для навчання та дозвілля. Сподіваємося, ви знайдете щось цікаве для себе!

 




                                 ЛЮБОВ ДО КНИГИ – ПОЧУТТЯ ВЗАЄМНЕ!

14 лютого відзначається День любителів бібліотек  та Міжнародний день дарування книг. Це день вшанування неоціненної ролі, яку бібліотеки відіграють у наших громадах, відданості бібліотекарів та любові до книг і читання.                       З цієї нагоди у КЗ «Гадяцька публічна бібліотека імені Лесі українки» облаштовано виставку-фантазію «На побачення з книгою».                                                               Книги -наші вірні порадники, вони вчать нас мислити, відкривати нам невідоме. А тому роль книги в житті людини дуже велика: своїй грамотності, освіченості ми зобов'язані книзі. Вона вчить нас бути чесними, працьовитими, любити свій край, поважати людей.

Дякуємо користувачам книгозбірні за подаровані книги, які поповнять фонд  і неодмінно користуватимуться популярністю у відвідувачів. А саме настоятелю Свято-Михайлівської церкви Православної церкви України протоієреєві Олегу Пограничному, Марині Рудченко, Ользі Вовк, Ользі Йотці та іншим поціновувачам літератури.

 

середа, 12 лютого 2025 р.

ХАБ ЦИФРОВОЇ ОСВІТИ




#Хаби_цифрової_освіти_у_бібліотеках_Полтавщини

Хаб цифрової освіти, що діє при Гадяцькій публічній бібілотеці імені Лесі Українки, продовжує надавати різноманітні послуги для отримання та удосконалення цифрової грамотності.
Координатори Хаб ЦО допоможуть мешканцям громади оволодіти навиками користування комп’ютером, смартфоном, планшетом, інтернетом, онлайн-сервісами. Надаємо консультаційну допомогу, проводимо різноманітні індивідуальні та групові заняття з цифрової та медіаграмотності.
Запрошуємо всіх бажаючих до бібліотеки!

 


    Любі друзі!

   Запрошуємо вас творчо зустріти весну з Міжнародним екологічним конкурсом дитячого малюнка «Майбутнє планети у наших руках!».

   Цьогоріч до творчих змагань із прояву своєї екосвідомості зможуть долучитися діти у чотирьох вікових категоріях. А безмежний талант та креативність допоможуть вам розкрити аж шість тематичних напрямів:

- “Вплив війни на природу України”;

- “Природа у твоїй улюбленій книжці”;

- “ЕКО-свідомість – запорука сталого майбутнього” ;

- “Відбулова України за європейськими правилами”;

- “Негативний вплив відходів на навколишнє середовище”;

- “Відновлення і збереження природи” .

   Тож поспішайте приєднатися: перший етап конкурсу триває лише до 10 березня!

Для участі, будь ласка, уважно ознайомтеся з декількома простими умовами конкурсу:

1)    Вік учасників до 18 років;

2)    Малюнки приймаються до 10 березня;

3)    Малюнки приймаються формату А3, виконані будь-якими художніми засобами і техніками, містить авторське бачення ПОКРАЩЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ СИТУАЦІЇ У СВІТІ ТА В УКРАЇНІ ЗОКРЕМА.

  Чекаємо на ваші конкурсні роботи, які можна приносити до Гадяцької  публічної бібліотеки імені Лесі Українки!

пʼятниця, 7 лютого 2025 р.

 




7 лютого 2025 року на базі Гадяцької публічної бібліотеки ім. Лесі Українки, Книшівської, Лисівської, Харківецької та Оснягівської сільських бібліотек відбулося скайп-спілкування з надання безоплатної юридичної допомоги. Жителі громад отримали кваліфіковану юридичну консультацію від завідувачки сектору Гадяцького бюро безоплатної правничої допомоги Ірини Калініченко.

середа, 5 лютого 2025 р.

 СУЧАСНІ ХІТИ: ЧИТАЄМО НОВИНКИ РАЗОМ

Щороку в першу середу лютого світова спільнота книголюбів відзначає Всесвітній день читання вголос (World Read Aloud Day).
Цей особливий день, що відзначається різноманітними заходами та подіями, має на меті підвищити силу слова та радість читання в громадах по всьому світу.
Всесвітній день читання вголос - це глобальний рух за грамотність, відзначається для того, щоб підкреслити важливість читання вголос і обміну історіями. Ця подія має за мету заохочення людства, а найбільше – молодого покоління, до читання книг. Крім того, свято надихає до спілкування та обговорення прочитаного з родиною та друзями, колегами.
В Гадяцькій публічній бібліотеці ім. Лесі Українки провели інтерактивні читання “Сучасні хіти: читаємо новинки разом” за участі студентки 3 курсу Гадяцького фахового коледжу ім. І. П. Котляревського.





СКАЙП-СПІЛКУВАННЯ З ЮРИСТОМ







5 лютого 2025 року на базі Гадяцької публічної бібліотеки ім. Лесі Українки, Великобудищанської та Середняківської сільських бібліотек відбулося скайп-спілкування з надання безоплатної юридичної допомоги. Жителі громад отримали кваліфіковану юридичну консультацію від завідувачки сектору Гадяцького бюро безоплатної правничої допомоги Ірини Калініченко з питань спадкового, трудового та земельного законодавства.

вівторок, 4 лютого 2025 р.




ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО АКЦІЇ!

14 лютого відзначається найтепліше книголюбське свято Міжнародний день дарування книг (International Book Giving Day), а започатковано його у 2012 році американкою Еммі Бродмур. Ідею підказав її маленький син, який запитав маму, чому немає особливого дня, коли люди дарують один одному книги.

У цей день прийнято дарувати книжки та залишати книжки їх в людних місцях, організовувати волонтерські кампанії зі збирання книжок, дарувати твори друку бібліотекам.

Шановні читачі! Якщо маєте вдома книги, які вже прочитали і не користуєтесь ними – подаруйте їх нашій бібліотеці!


Хвороба, з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати!







Сьогодні, 4 лютого, відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, який був започаткований ще у 2005 році Міжнародним протираковим союзом ( UICC ). У 2019-2021 роках цей день проходить під гаслом « I Am and I Will » ( «Я є і Я буду»). Метою проведення є привернення уваги населення до важливості профілактики та вчасного виявлення захворювання, що дозволяє отримати високі шанси на повне одужання.
Це слово, яке все частіше лунає у нашому суспільстві.
Це слово, яке не хочеться вимовляти ні вголос, ні подумки, але, враховуючі дані статистики, про нього потрібно говорити й особливо в цей день. Фахівці Гадяцької публічної бібліотеки імені Лесі Українки підготували буклет "Раннє виявлення - ключ до здоров'я".

неділя, 2 лютого 2025 р.

 ІВАН ПУЛЮЙ - ПОВЕРНЕННЯ ІЗ ЗАБУТТЯ

2 лютого - 180 років від дня народження Івана Пулюя (1845–1918) - українського фізика та електротехніка, винахідника, публіциста, перекладача Біблії українською мовою, громадського діяча.
Іван Пулюй наочно продемонстрував, що українці можуть робити великі відкриття у сфері точних наук. І водночас, працюючи в наукових осередках поза своєю батьківщиною, залишатися українськими патріотами, трудитися для української справи.
Після навчання у Віденському університеті й роботі у фізичній лабораторії Пулюй викладав у 1874–1875 роках фізику, механіку та математику у Військово-морській академії в місті Фіюме (нині Рієка, Хорватія), де сконструював прилад для вимірювання механічного еквівалента теплоти. У 1884 році вчений очолив кафедру фізики Німецької вищої технічної школи в Празі (зараз – Чеський технічний університет), яку він у 1903 році перетворив у першу в Європі кафедру фізики й електротехніки. Цією кафедрою Пулюй керував протягом тридцяти двох років.
Саме під час роботи в Празі вчений провів фундаментальні дослідження щодо природи та властивостей Х-променів, які з часом почали іменуватися рентгенівськими. Перша стаття дослідника про походження цих променів та їхню фотографічну дію була подана 13 лютого 1896 року в «Доповідях Віденської академії наук». А незадовго перед цим, у січні цього ж року, Пулюй зробив і опублікував кілька якісних фотографій, зроблених з допомогою Х-променів.
Щоправда, не Пулюю приписують це відкриття, а німецькому вченому Вільгельму Кондраду Рентгену, який незадовго перед цим, 28 грудня 1895 року, опублікував повідомлення «Про новий тип променів», де, власне, і йшлося про Х-випромінювання. Однак за чотирнадцять років перед тим уже існувала «лампа Пулюя», що випромінювала такі промені. Рентген цілком міг скористатися цим винаходом, а також іншими напрацюваннями Пулюя. Загалом можемо констатувати, що Рентген і Пулюй майже одночасно відкрили існування Х-випромінювання.
Його роботи в науковому світі були новаторськими та корисними, а життєвим кредом стали такі слова: «Нема більшого гонору для інтелігентного чоловіка, як берегти свою і національну честь та без нагороди вірно працювати для добра свого народу, щоб забезпечити йому кращу долю».

субота, 1 лютого 2025 р.

ЛЕГЕНДА УКРАЇНСЬКОЇ ОПЕРИ

 


            До ювілею Діани Петриненко, видатної української співачки і педагога, у Гадяцькій публічній бібліотеці ім. Лесі Українки відбулося чергове засідання клубу «Панянка +» - музичний подіум «Пісня довжиною в життя».

         Діана Петриненко належала до тієї когорти українських митців, які в радянські часи творили справжнє національне мистецтво. Сопрано співачки захоплювало не лише слухачів в Україні, вона гастролювала в США, Канаді, Японії, а також країнами Європи.  За своє життя виховала плеяду відомих нині оперних співаків. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, лауреатка Шевченківської премії, народна артистка України.

            «Вона - одна з тих, хто визначає суть нашу духовну… Для мене це ідеал української жінки: вона зберегла і береже вірність сімейним традиціям, виховала такого прекрасного сина, справжнього патріота України», — казав про співачку Борис Олійник. Тарас Петриненко — відомий співак, композитор, поет-пісняр, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка.

            Присутні переглянули документальний фільм про життєвий та творчий шлях Діани Петриненко та переслухали запис пісень у її виконанні.